دسته بندی برای هتل های کاری مشکل است، زیرا می توان آنها را بر حسب چندین فاکتور متفاوت دسته بندی کرد. مهمترین فاکتورها عبارتند از هزینه، موقعیت جغرافیایی و نوع سفر.

 

گراند هتل

به هتل هایی گفته می شود که ساختمان و معماری آنها براساس رسوم و سبک های محلی ساخته و دارای ساختمانی معمولا قدیمی هستند. همچنین آنها لوکس تر از سایر هتل ها هستند.

 

هتل آپارتمان

هتل آپارتمان نوعی مکان اقامتی اجاره ای است که از تغییر کاربری یک مجتمع ساختمانی بویژه یک آپارتمان و تبدیل آن به یک مهمانپذیر یا مکان اقامتی هتل مانند بوجود آمده است. هتل آپارتمان ها دارای واحد یا سوئیت های مستقلی هستند که همانند اتاقها و سوئیت های یک هتل به مسافران اجاره داده می شوند. این واحدهای مستقل بصورت مبله و دارای امکانات استاندارد لازم برای خواب، نظافت، سرگرمی و آشپزی هستند. همانند هتل، هتل آپارتمان نیز دارای سرویس است. به این معنا که اتاقها در فواصل زمانی منظم (معمولا روزانه) نظافت می شوند.

 

متل یا راهسرا

به اقامتگاهی در جاده‌های کرانه‌ای و کوهستانی و جنگلی و بیابانی گفته می‌شود که توقفگاه آن غالباً در دیدرس مسافران است. پیشینه متل به شیوه سنتی به زمانهای دور میرسد و کاروانسراها را می‌توان نیاکان متل های نوین دانست. تاریخچه راهسرا به سبک نوین به دهه ۱۹۲۰ در ایالات متحده آمریکا برمیگردد یعنی زمانی که دسته‌های خودروسوار در بزرگراه‌های آن کشور سرگردانمیگشتند.
تفاوت متل با هتل بیشتر در اینست که در متل ها نام و نشان مشتری تا اندازه زیادی برای صاحب اقامتگاه ناشناس میماند و اینکه جایگاه متل ها معمولاً در کنار بزرگراه‌ها و جاده هاست بر عکس هتل‌ها که بیشتر در هسته‌های شهری قرار دارند. همچنین درهای متل ها معمولاً رو به بیرون و به جاده باز می‌شود درحالیکه درها در یک هتل معمولاً به یک راهرو باز می‌شود
.

 

ریسورت هتل

نوعی از هتل ها هستند که نزدیک یک جاذبه جغرافیایی خاص؛ مانند چشمه، آبگرم، رود و یا دره قرار گرفته اند و اغلب جهانگردانی که طالب تنوع آب و هوایی هستند و برای تفریح و استراحت در آنها اقامت می گزینند.  شهرهایی که ریسورت هتل ها در آنها واقع هستند عموما شهرهایی هستند با جغرافیای خاص جذب جهانگردی و آب و هوایی بسیار مطبوع.

 

بوتیک هتل

بوتیک هتل ها نوع جدیدی از هتل ها هستند که بخاطر خاص بودن سبک هنری و بی نظیری معماری خود شهره هستند. آنها معمولا کوچکتر از گراندهتل ها هستند و لوکس بودن هدف اصلی آنها نیست، بلکه برخلاف انواع دیگر هتل خود هدف اصلی بازدید هستند. در ادامه به بررسی این نوع خاص از هتل ها می پردازیم.